KANSER TARAMALARININ ÖNEMİ
KANSER TARAMALARININ ÖNEMİ
24 Ağustos 2017 Perşembe - 09:09
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
kanser-taramalarnn-onem

Sağlık Bakanlığımızın organize ettiği ücretsiz kanser taramaları halkımız için çok iyi bir fırsattır. Vatandaşlarımızın konuya önem vermeleri ve Aile Hekimleriyle iletişime geçmeleri birey ve toplum olarak çok faydalı olacaktır.Taramalar kanserlerin erken evrede saptanmasını sağlayacaktır. İnsan ömrünün uzaması yanında pahalı kanser tedavileri düşünüldüğünde ülkemize ekonomik olarak da büyük katkı sağlayacaktır.

-KETEM'lerde sürdürülen “Kadınlarda meme kanseri tarama programı” kapsamında, 50-69 yaş arası kadınlara; her yıl yapılacak muayene, 2 yıl aralıklarla yapılacak mamografi çekimi,gerek görülen vakalarda meme ultrasonografisi.

-KETEM tarafından sürdürülen “Kadınlarda serviks (rahim ağzı) kanseri tarama programı” kapsamında, 20 yaş üstü kadınlara; her yıl yapılacak muayene ile birlikte pap smear tetkiki, gerekli görülen vakalarda kolposkopi tetkiki.

-Kolorektal kanserler için 50-74 yaş arası erkek ve kadınlarda her yıl yapılacak “Gaitada gizli kan tetkikleri”.

-Prostat kanserleri için 50 yaş üstü erkeklere her yıl yapılacak “PSA (Prostat Spesifik Antijen) tetkikleri”.

“DÖNÜM NOKTASI”

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, yeni uygulamaya ilişkin yeni SUT ile kanserin erken tanısına yönelik önemli bir zihniyet değişikliğinin hayata geçirildiğini söyledi.

Daha önce, kanser taraması için yapılan tetkiklerin geri ödeme kapsamında bulunmadığını kaydeden Tuncer, “1 Ekimde yürürlüğe giren SUT, ülkemizde kanserle mücadelede bir dönüm noktasıdır, dev bir adımdır” dedi.

2003 yılında Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, dünya genelinde meme, rahim ağzı, kolon ve bağırsak kanserlerinin taramasının yapılmasına ilişkin bir deklarasyon yayımlandığını anlatan Tuncer, KETEM'lerde yürütülen tarama programını buna göre inşa ettiklerini belirtti.

Bugüne kadar taramaların daha çok dar kapsamlı, pilot bölgelerde yürütüldüğünü kaydeden Tuncer, şunları söyledi:

“Artık yeni uygulamayla ülkemizde her kadına meme ve rahim ağzı; hem kadın hem de erkeklere kolon kanserinin tanısına yönelik taramalar ve gerektiğinde ileri tetkikler ücretsiz yapılacak. Bu taramalar kanseri yok ediyor. Çünkü, bu tetkikler sayesinde kanser öncesi lezyonlar tespit edilebildiği için, kanser gelişmeden önlenebiliyor. Bu nedenle 49 yaş üstündeki her kadının her yıl meme muayenesi, 2 yılda bir ise mamografi, 20 yaşını aşmış ve cinsel yaşamı başlamış kadınların yılda bir rahim ağzı kanseri taraması, 50 yaş üstü erkeklerin prostat kanseri için her yıl PSA, 50 yaşını aşmış herkesin yılda bir dışkıda kan tetkikiyle kolon kanseri taraması yaptırmasını öneriyoruz.”

HER İLE EN AZ 1 KETEM

Halen ülke genelinde 53 KETEM bulunduğunu, bu yıl içinde bunların sayısının 84'e çıkarılmasının ve her ilde en az 1 KETEM bulunmasının hedeflendiğini bildiren Tuncer, zamanla bazı illere yeni merkezler açılacağını söyledi.

Tuncer, vatandaşların KETEM'lerle ilgili bilgileri Sağlık Bakanlığının internet sayfası üzerinden kısa bir süre sonra edinebileceklerini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde kanser konusunda çalışan uzman sayısı yetersiz olduğu için, KETEM'lerde görevli ya da buralarla ilişkili çalışan kadın doğum uzmanı, patolog, genel cerrah ve aile hekimlerinin kanser tanı ve tedavisinde rol alabilecek donanıma sahip olması için bir çalışma yürütüyoruz. Bu hekimlerin yanı sıra ebe ve hemşirelerimizi eğitiyoruz. Sorunun yerinden çözümü için gereken önlemleri alıyoruz. Uygulamada başlarda bazı sıkıntılarla karşılaşabiliriz. Bu nedenle vatandaşlarımızdan biraz sabırlı olmalarını istiyoruz.”

REFERANS LABORATUVARI

Ankara Zübeyde Hanım Doğumevi'nde rahim ağzı taramaları için bir referans laboratuvarı oluşturulduğunu belirten Tuncer, burada rahim ağzı kanserine yol açan Human Papilloma Virüs'ün (HPV) moleküler tarzda araştırılıp, alt gruplarının belirlenebileceğini, böylece rahim ağzı kanserine yol açan tüm etkenlerin saptanabileceğini söyledi.

Tuncer, İzmir, Antalya, Adana ve Mersin gibi Güney ve Batı bölgelerinde bulunan, hava sıcaklıklarının özellikle yaz aylarında yüksek seyrettiği illerde deri kanseri taramalarının da ücretsiz yapılabilmesi amacıyla geri ödeme kapsamına alınması için SGK ve Maliye Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduklarını bildirdi.

Etiketler : Kanser Tarama, Sonuçlar,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.